Hizmetler

Bilgi almak isteyeceğiniz hizmetler aşağıda yer almaktadır. Ergoterapi, çocuklarda yeme bozuklukları ve duyu bütünleme hakkında bilgi ve randevu almak  için iletişime geçebilirsiniz. 

Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Çocuklarda yeme bozuklukları; yemek yemeyi reddetme, yemek seçiciliği, katı gıdaya geçişi reddetme, ağza besini alınca öğürme ve kusma, açlık ve tokluk hissinin hissedilmemesi, yemek yeme süresinde aşırı stresli olma ve ağlama olarak karşımıza çıkabilir. Çocuklarda ve bebeklerde yeme ve beslenme bozukları genetik faktörler, duyusal bütünleme bozukluğu, psikolojik faktörler, anatomik ve fizyolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

 

Duyu Bütünleme

Duyu bütünleme, duyusal işlemleme bozukluğu olan çocuklarda uygulanır. Genellikle, duyusal arayışları ya da duyusal hassasiyet ve kaçınmaları olan çocuklarda uygulanır. Uyku sorunları, beslenme sorunları, çok ağlama ve sakinleşememe, yüzüstü pozisyonda regüle olamama duyusal bütünleme bozukluğu olan bebeklerde sıklıkla görülen belirtilerdir. Ancak bazı tanılı gruplar ile de duyu bütünleme oldukça yararlıdır. Ergoterapistlerin uyguladığı duyu bütünleme genellikle 40 dk’lık seanslar şeklinde verilmektedir. 

Online Danışmanlık

Ergoterapi, duyu bütünleme ve çocuklarda yeme bozuklukları hakkında online danışmanlık alabilirsiniz. Özellikle, Ergoterapiste ulaşamayacak illerde yaşayan, bir merkeze gitme olanağı olmayan kişiler için online danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır.

Görüntülü görüşme ile sağlanan görüşmelerde Ergoterapist, danışanların uygulaması gereken programı konusunda gerekli bilgilendirmeyi sağlar. Danışanın sorularını yanıtlar. Karşılıklı iletişim doğrultusunda görüşme gerçekleştirilir. İmkanlar doğrultusunda ilk görüşmenin ve değerlendirmenin yüz yüze yapılması tercih edilir.

Sık Sorulan Sorular

Tarafıma en çok yöneldirilen bazı sorular ;

Duyusal bütünleme bozukluğu kimlerde görülür?

Duyusal bütünleme bozuklukları tanısı olan veya olmayıp duyusal hassasiyet ve duyusal arayışları olan çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Hiçbir tanısı olmasa bile bireylerde duyusal işlemleme bozuklukları olabilir.

Çocuğunuzda bir takım değişiklikler fark ettiğinizde ve gelişimini desteklemek istediğinizde en kısa sürede ergoterapist tarafından değerlendirme almalısınız. 

Ergoterapi ve diğer hizmetler ne kadar sürmektedir?

Ergoterapi, duyu bütünleme ve çocuklarda yeme bozuklukları 40 dakika sürmektedir. Seansın durumuna göre süre arttırılıp azaltılabilir. Genellikle haftada 2 defa sabit programa dahil olan danışanlarımızın toplam süresi için bir öngörü de bulunamamaktayız. 

Çocuğum yemek yemiyor neden olabilir?

Yeme bozuklukları birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bireysel faktörler, ailesel faktörler, çevresel faktörler, psikoloji ve duyusal etmenler başta olmak üzere birçok nedenden dolayı yeme bozukluğu meydana gelmiş olabilir. Biran önce ergoterapistten destek almalısınız. 

Ergoterapi, Çocuklarda Yeme Bozuklukları ve Duyu Bütünleme Randevusu Alın

whatsapp